Institutul Teologic Protestant din Cluj-Napoca
Tip institutie: particulare autorizate provizoriu
Rector:
Judet: Cluj
Adresa postala: Piata Avram Iancu, Nr. 13
Cod postal: 400124
Telefon: 0264-591368
Fax: 0264-591368
Adresa Email: proteo@proteo.cj.edu.ro

Descriere:
Institutul Teologic Protestant din Cluj-Napoca este o instituţie de învăţământ superior ale Bisericii Reformate (cu două eparhii: Eparhia Reformată din Ardeal şi Eparhia Reformată de pe lângă Piatra Craiului), Bisericii Unitariene şi Bisericii Evanghelice-Lutherane din România având misiune primordială de formarea preoţilor. Institutul Teologic Protestant tinde să îmbine identitatea protestantă creştină conectată la valorile civilizaţiei europene cu tradiţia ecleziastică transilvăneană. ITP este singura instituţie de învăţământ superior din România menită să pregătească preoţi pentru cele trei Biserici protestante susţinătoare, specializarea Teologie protestantă pastorală având 3 linii de studiu: reformată, evanghelică şi unitariană. Absolvenţii Institutului sunt încadraţi în slujba acestor Biserici, iar cei mai buni sunt îndrumaţi către studii de cercetare în ţară şi în străinătate. Activităţile din Institut sunt finanţate din donaţiile enoriaşilor Bisericilor susţinătoare, nu se percep taxe de şcolarizare.